Нобеловата награда за икономика беше присъдена на американеца от турски произход Дарон Асемоглу и американците от британски произход Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън за изследване на неравенството в богатството на нациите, предаде АФП. Джеймс Робинсън и Дарон Аджемоглу са автори на прочутия преди 10 години бестселър „Защо нациите се провалят“.
Тримата са отличени за изследванията си на това как системно слабите институции и корупцията поддържат продължително време икономическото неравенство и изоставане в държави с ниски доходи и водят към диктатура. Както и как институциите могат да се променят.
Разглеждайки различните политически и икономически системи, въведени от европейските колонизатори, тримата успяват да покажат връзката между институциите и просперитета, заявиха от журито. „Намаляването на огромните разлики в доходите между държавите е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Лауреатите показаха значението на обществените институции за постигането на тази цел“, каза Якоб Свенсон, председател на Комитета за наградата за икономически науки.
57-годишният Асемоглу е професор в Масачузетския технологичен институт (MIT), както и 61-годишният Джонсън. 64-годишният Робинсън е професор в Чикагския университет.
Журито на наградите изтъкна работата на лауреатите, която осветлява как обществените институции играят роля в обяснението на това защо някои страни просперират, а други – не.
Наградата за икономика е единствената, която не е сред първоначалните пет, учредени в завещанието на шведския учен Алфред Нобел, починал през 1896 г. Тя е създадена чрез дарение от Шведската централна банка през 1968 г. Това кара критиците да я нарекат „фалшив Нобел“. Въпреки това, както и при другите Нобелови награди за наука, Шведската кралска академия на науките определя победителя като следва общия процес на подбор.