Формированията за противовъздушна отбрана от Сухопътните войски започнаха участието си в учението на НАТО Ramstein Legacy – 2024 от учебен полигон „Корен”, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Учението се провежда на териториите и във въздушните пространства на България и Румъния и ще продължи до 14 юни 2024 г..
Сухопътните ни войски участват с формирования за противовъздушна отбрана, въоръжени със зенитно-ракетен комплекс „Оса”. В учението са включени и формирования от Военновъздушните сили със зенитно-ракетен комплекс „Куб” и Многонационалната бойна група на НАТО в България с преносими зенитно-ракетни комплекси „Стингър”, които се предислоцираха на учебен полигон „Корен” през вчерашния ден. Управлението на формированията ще се осъществява от развърнат Групов оперативен център на територията на полигона.
Като част от учението, в периода от 11 до 13 юни 2024 г., на зенитния полигон на Военновъздушните сили „Шабла” ще се проведат стрелби. В тях ще участват формированията за противовъздушна отбрана от Сухопътните войски, които ще демонстрират способности за стрелба с преносими зенитно-ракетни комплекси.
В края на 2023 година Народното събрание ратифицира договора по проектите на Сухопътните войски за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи в състава на механизирана бригада. Министерството на отбраната активно работи и за реализиране на проектите по придобиване на нови трикоординатни радари, придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси и на зенитно-ракетни комплекси със средно голям обсег на действие.