Продължава нормативната подготовка за Националната детска болница

Необходимият брой лекари за бъдещата детска болница е 309, а на медицинските сестри – 454, обяви служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева по време на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване, на което тя представи доклада, изготвен от Европейската инвестиционна банка. Още над 260 работещи като помощен персонал в болницата ще бъдат необходими в лечебната структура.

Предстои обществено обсъждане на проекта на структурата и желанието ни е до края на август да имаме окончателна концепция по отношение на капацитета на болницата, каза още министър Кондева. По думите й предстои изработване на още един доклад – за функционалността на бъдещата болница.

Без подкрепата на парламента и на народните представители не бихме могли да осъществим този проект, ако го приемем като окончателна концепция, добави тя и посочи, че основните предизвикателства са свързани с това, че заради някои от предложенията за бъдещата детска болница ще се наложат законодателни промени.

В доклада се предлага въвеждане на дневна грижа, създаване на дневен стационар, практикуване на телемедицина, „изтегляне“ на хоспитализациите в амбулаторна грижа, което предполага допълнително финансиране. Финансовата част на болницата е изключително важна, за да се осигури стабилността му, посочи още д-р Кондева. По думите й на обсъждане подлежи и какъв ще бъде статутът на тази болница, както и осигуряването на приемственост, тъй като в момента в София има 13 лечебни заведения, предоставящи услуги в областта на детското здраве.

Предлага се бъдещата детска болница да бъде от трето ниво на компетентност, според което ще може да извършва сложни диагностични и лечебни процедури. В доклада се предлага в болницата да има 404 легла, от които 344 са конвенционални, а 25 – за нуждите на неонатологията. Предвиждат се и 35 стаи за интензивно лечение.