Проучване на Европейския парламент

По-малко от половината българи, ако изборите за евродепутати бяха следващата седмица, вероятно биха гласували, показват данните от проучване на Европейския парламент (ЕП). Такъв отговор дават 71 на сто от останалите граждани на ЕС. Всеки трети българин и 14 на сто от останалите в ЕС не биха гласували за евродепутати, сочат данните от допитването, извършено през февруари.

Едва 40 на сто от хората у нас изразяват интерес към изборите за евродепутати, докато в останалата част от ЕС този дял е 60 на сто. Най-незаинтересовани са българите на възраст 15 – 24 години и тези над 55 години. За 49 на сто от хората у нас е важно участието в националните избори (69 на сто в ЕС), за 36 на сто това е донякъде важно (25 на сто в ЕС), а за 14 на сто не е толкова важно (5 на сто в ЕС).

Близо половината български граждани (48 на сто) изразяват очакване в предизборната кампания да бъде обсъдена борбата с бедността (33 на сто в ЕС) и подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места (40 на сто в България и 31 на сто в ЕС). Най-големият дял от участниците в допитването (47 на сто) изразяват очакване в следващите пет години ЕП да защитава на първо място мира. Според 33 на сто в ЕС (20 на сто у нас) ЕП трябва да пази демокрацията. Всеки трети българин настоява за защита на националните идентичности (15 на сто в ЕС) и свободата на движение (12 на сто в ЕС).

Положителна представа за ЕП имат 43 на сто от българите (41 на сто от останалите в ЕС), неутрално мнение изразяват 34 на сто (40 на сто в ЕС), а отрицателна – 20 на сто у нас и 18 на сто в останалите европейски страни. Над половината от българските участници в допитването (55 на сто) и останалите (61 на сто) са оптимисти за ЕС, като 53 на сто у нас не следят европейските въпроси (40 на сто в ЕС).

За 48 на сто от българите и останалите в ЕС гласът им не се чува в Европа. За половината българи и 60 на сто от останалите в ЕС гласът им се чува в собствената им държава. За 47 на сто у нас и за 67 на сто от останалите в ЕС гласът на собствената държава има тежест в ЕС. Половината българи (52 на сто) и 71 на сто от останалите участници в проучването казват, че страната им печели от принадлежността към ЕС.

Над половината българи (56 на сто) са на мнение, че демокрацията в страната не се развива добре (42 на сто в ЕС), а 42 на сто са доволни (56 на сто в ЕС). Българите и останалите в ЕС споделят сходно виждане за демокрацията в ЕС – 50-52 на сто са удовлетворени, а недоволните са 42-43 на сто.

Половината българи изразяват положително отношение към Китай (24 на сто в ЕС), а 40 на сто – към Русия (12 на сто в ЕС). Също половината българи имат отрицателно отношение към САЩ (47 на сто в ЕС) и положително към Турция (26 на сто в ЕС).