Проф. д-р Искра Баева представи новата си книга в Бургас

В Културен център „Морско казино“ в Бургас писателката и преподавател по история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Искра Баева представи новата си книга „Личностите, които определиха нашата съдба“. Организатор на срещата е Областният антифашистки съюз в крайморския град. В изданието са събрани шест биографии на политици и други дейци от епохата на социализма, сред които Георги Димитров, Тодор Живков, Антон Югов, Станко Тодоров, Иван Башев, Георги Трайков, както и шест на някои от основните фигури от началото на българския преход – Петър Младенов, Андрей Луканов, Александър Лилов, Желю Желев, Ахмед Доган и Благовест Сендов.

В началото на срещата проф. Баева представи предговора на книгата. „Това са хората, които определиха характера на социализма, в който живяхме в продължение на почти половин век, а след неговия крах – и на капитализма, към който се върнахме и в който живеем вече повече от три десетилетия. Историята е субективна – тя се прави от хора, всеки от които има свои чувства и цели, пише се от хора, които имат своите симпатии и антипатии към историческите фигури, а накрая се чете и от хора, всеки от които иска да види своята представа за събитията от миналото. А основният ми мотив за тази книга е надеждата да съчетая дълбоко субективния характер на историческия процес с важния не само за марксизма въпрос за ролята на личността в историята.“

По думите на проф. Баева партизанското движение представлява политически феномен в българската история. България се оказва единствената държави от съюзените с Третия райх страни, в която има партизанско съпротивително движение, което продължава от 41-ва до 44-та година на XX век, посочи проф. Баева.

Проф. Баева посочи историческото според нея значение на въоръжената съпротива на България като страна съюзник на Третия райх. „Когато говорим за предателство или защита на националните интереси, е редно да си зададем въпроса кой е по-голям патриот – този, който от ръцете на нацистите получава територии, които ще оставят страната на подсъдимата скамейка след войната, или онзи, който е готов да тръгне срещу течението на националистическите нагласи и с оръжие в ръка да се бори за откъсването на Родината от пагубния тристранен пакт и присъединяването й към антихитлеристката коалиция. Благодарение на няколко хилядите дейци с патриотичен и морален възглед България запазва предвоенната си територия, като също така успява да присъедини Южна Добруджа“, каза авторката.

Тя коментира и съвременната политическа ситуация у нас и личностите, които я движат. По думите й българският народ е заключен в омагьосан кръг, ръководен от хора с остри балкански нрави.

 

Проф. д-р Искра Баева е родена на 12 януари 1951 г. в София. През 1974 г. завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Три години по-късно следва в Историческия институт на Варшавския университет в Полша като стипендиант на ЮНЕСКО, а през 1994 г. се включва в програмата за изследване на Студената война в центъра „Удроу Уилсън“ във Вашингтон, САЩ. Тя е дългогодишен преподавател в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. е удостоена с „Почетен знак със синя лента“ на университета.

Автор е на множество исторически изследвания, студии и статии, сред които книгите „България и Източна Европа“ (2001), „Източна Европа през XX век“ (2010), както и съвместните с проф. д-р Евгения Калинова научни изследвания „Социализмът в огледалото на прехода“ (2011) и „16-а република ли?“ (2017). През 2024 г. излиза последната й книга, озаглавена „Личностите, които определиха нашата съдба“.