Бившият социален министър Иван Нейков ги съветва да не внасят работна ръка, защото ще загубят повече, отколкото ако развържат кесията и мотивират безработните да работят
В България има резерв на пазара на труда от минимум 500 000 работници, а работодателите настояват за внос на работници от трети страни. Това каза пред БТА директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков.
Той посочи, че сред тези 500 000 работници са хората с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят, а според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика работят много здраво, но в сивата икономика, съобщава бТВ.
В резерва влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след пенсионирането имат абсолютно запазена трудоспособност, каза Нейков.
Експертът смята, че искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е в грешна посока, защото внасянето на големи групи хора, макар и с благородната идея да се запълни дефицита на пазара на труда, има минуси.
Нейков смята, че това може да породи социални и културни проблеми, както и проблеми, свързани с личния живот на тези хора – необходимост от уреждане на жилища, здравеопазване, насочено към тях. Много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва и като натиск за задържане на заплатите в страната, коментира още Иван Нейков.
По думите му работодателите не си дават сметка, че това е улица без изход,тъй като ще доведе до много допълнителни разходи за тях. „Защото предстои навлизането на големи групи хора, а не на по десет камериерки, които да бъдат настанени в хотела, в който работят и да им се поемат разходите за храна“, аргументира се експертът.
Реални индикатори за предстояща криза в българската икономика все още няма, каза още Нейков. Той допълни, че няма и причини да смятаме, че има нещо, което не сме направили и криза ще ни изненада.
Експертът смята, че прогнозата за 3-процентна инфлация за догодина ще намали розовия цвят в оценките на управляващите за това, че 2019 г. ще е година, в която хората ще имат по-висока покупателна способност. Натрупаната инфлация от тази и следваща година ще сведе до малки параметри, ако въобще доведе до нарастване на покупателната способност, а не до замразяване, каза Нейков.
Свидливите богаташчета имат сериозен проблем. След като българите се втурнаха да бягат да се спасяват от глада в чужбина, безработицата спадна и все по-трудно може да се намери будала, който да работи за без пари. Има региони като в Кърджалийско например, където никой не се хваща на „въдицата“, ако възнаграждението за труда им е по-ниско от 1000 лева на месец. В Бургас все още се намират хора, готови да работят и на минимална заплата, но се очаква и хората в най-“добрия“ град за живеене да си вдигнат цената и да се научат да казват „не“ на алчните работодатели. Тогава свидльовците, наричащи себе си бизнесмени, ще бъдат принудени да си развържат кесията и да мотивират безработните да работят, вместо да разправят небивалици как щели да внасят работници. Та колко от мигрантите, дошли от Афганистан, Сирия или Пакистан искат да останат в милата ни татковина, за да бачкат като роби? Всички бягат. Затова е време богаташчетата да осъзнаят, че икономиката ни е пазарна и законът за цената като пресечна точка между търсенето и предлагането важи и за пазара на труда. Когато работодателите не могат да си намерят ратаи, е съвсем нормално да вдигнат несимволично заплатите. Ако го направят ще се увеличи и потреблението, а с тогава и Боко ще може да се хвали с икономически растеж, различен от 3-4%, дошъл най-вече от усвояването от еврофондовете.