Република Северна Македония се е отнесла отговорно към изпълнението на Преспанския договор и е изпълнила предсрочно задълженията си по него, заяви президентът на страната Гордана Силяновска в първото си интервю, след като бе избрана на поста и положи клетва, отказвайки да произнесе конституционното име на държавата, което предизвика напрежение с Гърция.
Силяновска заяви, че в текста на клетвата за президент в Избирателния закон името на държавата не е променено и независимо, че в конституцията то е Република Северна Македония, в закона е записано само Република Македония. Силяновска обясни, че по време на клетвата е произнесла единствено Македония (т.е. без „Северна“), но не е нарушила договора от Преспа. Тя каза, че не е искала да дразни някого, а се е държала „сократовски“, както и че не е забелязала, че посланикът на Гърция е напуснала залата по време на клетвата, тъй като е била заета със събитието и не е мислила кой е в залата.
Силяновска още заяви, че „Гърция или ЕС трябва да посъветват България“, след като в договора от Преспа е записано, че за история, култура, наследство и език няма да се преговаря. „Тези дни чувам, че и двата договора трябва да се спазват. Не нарушавам Преспанския договор, там пише, че трябва да променим документите (за самоличност) след отварянето на преговорните глави. ЕС решава кога да се отворят преговорните глави. Някой каза ли това? Гърция трябваше да го каже. Не само, че не отворихме преговорните глави (след подписване на Договора от Преспа), но сега трябва да променим Конституцията, за да започнем преговори. Нито един член в договора с България не казва, че трябва да направим това.
Силяновска заяви, че проведените срещи с посланиците на държавите, акредитирани в Република Северна Македония, които започна да прави след избирането си за президент на 8 май 2024 г. и ще приключат следващата седмица, са „основно протоколни“, че до този момент има назначен само един съветник – по външна политика, въпреки че по закон има право на петима, а скоро ще попълни трите места от президентската квота в Съвета за сигурност, които ще бъдат експерти „по глобалните проблеми, по климатичните промени и по евроинтеграция“.