Лекари от МБАЛ-Пазарджик спасиха живота на 13-годишно момиче, интосикирано, след като изпило неизвестно количество таблетки с парацетамол. Вероятна причина за това е предизвикателство в социалната мрежа TikTok.
Детето е прието в Спешно отделение в незадоволително общо състояние, направена му е стомашна промивка и са назначени изследвания. След консултация с педиатър момичето е настанено за лечение във Второ педиатрично отделение. То е изписано в добро здравословно състояние. Проведена е и консултация с психолог, за да се установят причините за инцидента и да се окаже необходимата подкрепа. За случая са уведомени Дирекция „Социално подпомагане“- Пазарджик, и Агенция „Закрила на детето“.
Приемането на парацетамол е поредното предизвикателство в TikTok, което набира популярност в различни държави и е свързано с прекомерен прием на парацетамол. Специалистите предупреждават, че неконтролираният прием на този медикамент може да доведе до тежки увреждания на черния дроб, бъбреците и централната нервна система, а при високи дози – дори до фатален изход.
Педиатрите от Второ педиатрично отделение призовават родителите да бъдат внимателни и да разговарят с децата си за рисковете, свързани с безразборния прием на медикаменти. Те подчертават, че лекарствата трябва да се съхраняват на недостъпни за децата места и да се приемат само по лекарско предписание.
Парацетамолът може да убие човек, и то по много неприятен начин, каза преди дни председателят на Българско научно дружество по фармация проф. Георги Момеков в ефира на БНТ. Той също коментира опасната тенденция в ТикТок „Предизвикателството парацетамол“.
Приемът на парацетамол в големи количества е изключително опасно за живота, предупреди професорът. „Това е лекарство прието в нормални дози е с отличен профил на безопасност, мога да кажа, че е едно от най-безопасните лекарства. При предозиране обаче предизвиква некроза на чернодробните клетки. Некроза значи смърт. Черният дроб не е чифтен орган и не е орган, без който можем да продължим да живеем дълго време. Тази интоксикация е изключително коварна, защото след едни остри неспецифични прояви имаме един латентен период от около два дни и след това като настъпи тежката симптоматика, човекът е пътник. Трябва да се прави чернодробно трансплантация“, обясни председателят на Българско научно дружество по фармация проф. Георги Момеков.