Спор в парламента заради военно споразумение с Украйна

Остър спор се разгоря в парламента заради военно споразумение с Украйна, което премиерът Димитър Главчев трябва да подпише в Брюксел с президента на Украйна Володимир Зеленски на 19 декември 2024 г.

Според споразумението България има 42 задължения към Украйна, а Украйна има едно – да прави реформи, възмути се Костадин Костадинов. „Становището на парламентарна група на „Възраждане“ е България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата ни, застрашава нейната безопасност, и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност. Нека да бъде максимално ясно: хората, които ще приемат това решение, и хората, които ще го подпишат – на първо място Главчев, подлежат на съдебна отговорност за държавна измяна“, каза лидерът на „Възраждане“.

По думите му България в момента буквално подарява своето оръжие и въоръжение на Украйна. В понеделник беше изпратена поредна пратка от летище Безмер с ракети, като България вече не разполага с никакви ресурси да си набави нови, каза Костадинов.

В момента българското правителство буквално подарява българските ракети на Украйна, представяйки ги за дефектни, разглобявайки ги, представяйки ги за вече невъзможни за употреба, твърди лидерът на „Възраждане“. Ако утре имаме ситуация, в която на нас ни се наложи да използваме отбранителните си средства, ние не можем да ги използваме, защото нямаме вече боеприпаси за тях или, ако имаме, са под критичния минимум, коментира той.

Според текста на проекта на споразумението, с което той се е запознал, България има 42 задължения към Украйна, а Украйна има едно задължение. „Това е абсолютно неравноправен документ“, коментира Костадинов. По думите му единственото задължение, което Украйна има към България, е да провежда реформи, но без да става ясно какви са те и касаят ли българите в Украйна. Лидерът на „Възраждане“ посочи, че най-голямото задължение, предвидено в споразумението, е че страната ни продължава да оказва за десет години напред военна помощ за Украйна, без абсолютно никакъв лимит.

Според Борислав Гуцанов от „БСП – Обединена левица“, който пръв повдигна темата, подобен акт е груба провокация и крачка към въвличане във военния конфликт. „Настояваме г-н Главчев да гарантира, че няма да подпише споразумението при срещата си с украинския президент на 19 декември 2024 г. Призоваваме парламентарните групи да изпратят такова писмо до Министерския съвет още днес, за да няма възможност премиерът да направи този срамен акт. Считаме, че подобен акт е груба провокация и крачка към въвличане във военния конфликт“, каза Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.

Въпросът за споразумението с Украйна отново извади темата за правомощията на служебните кабинети. В конституцията тя не е посочена, навярно, защото бащите й не са могли да предположат, че ще се стигне до ситуация като днешната, когато в продължение на години да не може да се излъчи стабилно правителства, а страната да се управлява от служебни. Затова и миналата година, когато бе променен основният закон и бяха орязани правомощията на президента да назначава служебни кабинети, имаше гласове вместо това, да се приеме специален закон за служебните правителства, в който да се укаже какво може да прави това техническо по първоначалния си замисъл правителство.