Съвсем възможно е да бъде сформирано правителство, макар че след седем избора вече всички сме предпазливи в прогнозите. Очертава се коалиция на партиите, които не желаят избори. По различни причини. За ГЕРБ е важно да покажат, че могат да съставят кабинет и реално да упражняват власт, да поемат политическа отговорност. На ИТН и БСП много им се иска да участват в управлението, проблемът е, че на левицата твърде много й личи. АСП също се притесняват от резултатите си при предсрочен вот. Въпросът е, че така няма да се излъчи стабилно мнозинство – по различните въпроси АСП може да гласува различно, а най-важната задача на парламента е да гласува закони.“ Така Сергей Станишев описа политическата ситуация в страната.
Попитан за сравнение между Тройната коалиция от 2005 г. и евентуално предстояща такава, той посочи, че „има съществени разлики. През 2025 г. управляващата коалиция имаше ясна национална цел – влизането на България в ЕС. И я изпълни. БСП влезе в правителството с категорични ангажименти пред своите избиратели: обещахме 250 000 работни места, постигнахме 350 000. Доходите и пенсиите се увеличиха почти двойно. Въведохме най-дълго платеното майчинство. Привлякохме над 24 млрд. евро инвестиции. Оставихме 8 млрд. лв. фискален резерв. В страната имаше спокойствие и политическа стабилност. За мен като лидер на партията тогава имаше и още един важен приоритет – след 15 години демокрация и пазарна икономика и две неуспешни леви правителства, БСП да покаже, че може да носи отговорност и да управлява. Да има пълен и успешен мандат. Всичко това беше изпълнено, дори преизпълнено“, обясни Станишев.
И продължи: „Сега не виждам нито един сериозен аргумент за участието на БСП във властта. Няма нито една очертана политика, която да оправдае участието й в кабинета. Прочетох в медиите текст на коалиционното споразумение. В него има само размити фрази за ядрената енергетика и социалната политика. Левицата обещаваше АЕЦ „Белене“, преобразуване на болниците и редица други важни политики. Виждам същата опасност, както пред четворната коалиция – всички политически различия и важни въпроси бяха заметени под килима и се взривиха по време на мандата.“
На въпрос за предстоящите процеси в столетницата, Станишев отговори, че конгресът е изправен пред сериозно предизвикателство – да избере тактиката на снишаване и напасване или стратегията за възраждане на партията. „Опасявам се, че ще липсва същинска политическа дискусия. Досега – половин година след Нинова – не видяхме сериозен анализ защо стигнахме дотук. Не се промени и нито една нейна политика. А БСП трябва отново да печели доверието на хората, да покаже, че може да управлява страната.“
„Ще отговоря, когато взема своето решение.“ Така Станишев коментира евентуално си кандидатиране за председател на партията. „Нито една личност не може сама да вдигне БСП. Необходим е набор от хора, екип. Но най-вече за политиката трябват идеи. В момента левицата се нуждае от инстинкт за самосъхранение и воля за промяна.“