СТРОГ РЕЖИМ

Miroluba Benatova

Фитнес, работа, компютърна зала, масова разходка, редовни свиждания и пратки отвън. Разбира се и право за предсрочно освобождаване за добро поведение. Това е „строг режим“ за изтърпяване на над 30- годишна присъда. Нищо, че предишния път, когато е пуснат предсрочно, Пелов прави още по- жестоки престъплени- грабеж, убийство, отвличане на дете, нападение на полицай. Важното е, че има проблем с очите и формално е „лош гражданин – добър затворник“.
Ако беше осъден на доживотен затвор щеше да е съвсем друго – изолиран коридор с единични килии, които са заключени по цял ден. Разходки на открито под строг контрол. Изолация. Почти невъзможна процедура за промяна на режима.
Щом присъдата не е доживот, значи затворникът (Пелов), макар и опасен, осъден за убийства, нападения, отвличане и бягство, е в общ коридор, в контакт с всички и с право да работи в цеха за металообработване. До миналата година, когато е получен сигнал за подготвяно бягство, Пелов има достъп до режещи машини и метал, в цеха, който произвежда легла. Този цех е в двора на Софийския и там работят примерни лишени от свобода, за които е сигурно, че няма да си произведат шило, с което да избият всички по пътя си.
Още нещо – техниката, която затворниците получават, не се проверява от служители на затвора, казват вътрешни хора. Телевизорите примерно, трябвало да пристигат във фабрични опаковки, които служител на външна фирма СОТ разопаковал и удостоверявал, че вътре има телевизор. Казват, че техниката не минавала на скенер, защото той бил малък. Не знам дали това е така. Знам, че стаята, в която се получават пратките, е на метър от главния вход. А до него има само един пост надзиратели, които натискат бутона за отваряне на вратата към свободата.
И да, надзирателите не са въоръжени. Защото се предполага, че по- лесно от това да бъдат обезоръжени, няма.

Фейсбук