През изминалите дни, както и през следващите, температурите у нас достигнаха и дори ще надвишат 40 градуса. Лятото, освен сезонът на големите температури, е и сезонът на големите пътувания. Важно е в колата с нас винаги да имаме бутилка с вода.
Горещините обаче влияят и на поведението ни зад волана. Според д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към БАН психологичните ефекти, които високите температури оказват върху нашето функциониране, могат да се наблюдават във всички аспекти. „Можем да видим промени и нарушения както на когнитивно, така и на поведенческо, така и на емоционално ниво. Наблюдава се нарушение във вниманието, в способността да се концентрираме. Има нарушения в краткосрочната и дългосрочната памет. И най-неприятното, което засяга изключително много водача, това е способността ни да взимаме правилни решения“, обясни д-р Зорница Тоткова.
„Това води и до прояви на поведенческо ниво. Ставаме малко по-агресивни и сме способни да допускаме грешки. Освен повишаването в нивата на агресията, имаме и повишаване в нивата на раздразнителността и стреса. Това също се дължи на горещините. В процеса на шофиране това, което е най-опасно, е увеличаването на времето за реакция, както и склонността да поемаме повече рискове. Горещините влияят на всеки един от нас, но степента, в която ще наблюдаваме нарушенията, зависи от това каква личност сме“, добави тя.
По думите й рязката смяна в температурите оказват силно влияние на физиологично ниво. „Всички сме запознати от дискомфорта, когато излезем от студена кола навън при 40 градуса. Това води до последващи негативни физиологични и психични ефекти и това трябва да се отчита”, каза д-р Тоткова.