В края на ноември 2024 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по предложение на обществения доставчик на природен газ „Булгаргаз“ ЕАД утвърди окончателната цена на природния газ за месец декември 2024 г., която е 75,89 лева за мегаватчас (MWh), без включени акциз и ДДС.
Предлаганата цена е с близо 11% по-висока от тази през ноември тази година. От дружеството информират, че тази цена на природното гориво цена е с над 11 лв./MWh по-ниска от индекса TTF на борсата ICE „месец напред“ за м. декември 2024 г. За сведение ICE управлява търговската платформа TTF, която е референтна за повечето цени в договорите за доставка на природен газ в Европа. Това е най-атрактивният газов пазар в Европа, на който участват доставчици и купувачи.
Новината за повишаването цената на природното гориво породи съмнения, че топлофикациите в страната също ще увеличат своите цени на парното и топлата вода. Нужно е обаче да се припомни, че „Топлофикация Бургас“ АД още през юни 2024 г. уведоми своите клиенти, че с Решение № Ц-16 от 30.06.2024 г. Комисията за енергийно и водно регулиране, считано от 1 юли 2024 г., е утвърдила за бургаската топлофикация еднокомпонентна максимална цена на топлинната енергия с топлоносител гореща вода– 81,77 лв./МВтч (без ДДС), като тази цена важи до 1 юли 2025 г. Също така трябва да се припомни, че цената на парното в Бургас е най-ниската в страната, като през юни 2024 г. бе намалена с 14,11 на сто и е 81,77 лв./MWh.
Трябва също така да се знае, че бургаската топлофикация има сключени договори за доставка на природното гориво за година напред, като в тези договори е обозначен и маржът за доставните цени на газа. С което става ясно, че „Топлофикация Бургас“ АД е предвидила възможното поскъпване на газа от страна на обществения доставчик и ако няма екстремни обстоятелства (много студена зима, рязко повишаване цените на природното гориво на газовите борси в резултат на военен конфликт или природно бедствие) цената на парното в Бургас ще остане същата.
Трябва да се знае и че повишението на продажната цена на газа от страна на „Булгаргаз“ ЕАД в никакъв случай не е спекулативна, а е резултат от решение на Европейската комисия от последния работен ден на миналата седмица, според което държавите-членки трябва да запълнят на 90 процента газовите си хранилища до 1 ноември 2025 година.
От Брюксел са поставили и междинни дати за критично запълване в първите дни на февруари, май, юли и септември „с оглед на несигурните доставки на газ“. За България това означава, че през февруари 2025 г. подземното ни газохранилище „Чирен“ трябва да е минимум на 55 процента запълнено, през май – 36%, на 1 юли минимумът трябва да е 57%, през септември и ноември да е съответно със запаси от 77 и 90 на сто.
За информация на абонатите в сайта на бургаската топлофикация е поместен графикът за отчитане на подадената топлоенергия през месец ноември 2024 г., както и за месечното отчитане на топломерите и водомерите в абонатните станции.