КЕВР проведе открито заседание за повишаване на цените на електроенергията за битовите потребители от 1 януари 2025 г., но от „БСП – Обединена левица” предлагат замразяване на цените за ток и вода до 31 март 2025 г., за да не се увеличат разходите на домакинствата в средата на зимата. Това предложение направи по време на обществено обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране Мая Манолова („БСП – Обединена левица”). “Ще предложим решение, което да не натоварва допълнително българските граждани точно в най-студените месеци. Липсата на енергийна политика през последните години ни превърна от страна-износител в държава, която внася ток. Затова от БСП ще продължим да настояваме за изграждането на АЕЦ „Белене“, заяви Борислав Гуцанов, съпредседател на ПГ на БСП-ОЛ.
Припомняме, че предложеното от КЕВР поскъпване на тока от Нова година за битовите абонати на „Електрохолд Продажби” е 8,92%, за клиентите на „ЕВН България Електроснабдяване” е 8,96%, а за абонатите на „ЕНЕРГО-ПРО Продажби” е 9,15%. Председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че на 1 януари 2025 година Комисията ще заседава отново, за да реши окончателно с колко ще бъде увеличена цената на тока.
Увеличаването на цената на електроенергията беше подкрепено принципно и от служебния зам.-министър на енергетиката Георги Самандов, който отбеляза, че КЕВР е подходил максимално консервативно в доклада си и битовите потребители ще плащат поне с 30 евро/MWh по-евтина електроенергия от цените за бизнеса на свободния пазар, а увеличението от 9 на сто е около 10 лв/MWh и не трябва да се „всява излишно напрежение”.
„Липсват аргументи и разчети за това новогодишно сурвакане на българите, такова нещо през последните 10 години не се е случвало – в средата на зимата, когато хората не могат да реагират: КЕВР да вдигне цената на тока с близо 10 на сто, на водата с 4 на сто и на газа – с 10 на сто”, обяви Манолова. Тя подари на членовете на КЕВР и свещи, тъй като „много от домакинствата ще се принудят да пестят електроенергия заради увеличението на цените на тока”.
В мотивите за предстоящото увеличение на цената на електроенергията от 1 януари 2025 г. от КЕВР посочиха, че фактор за покачването на цените на регионалните борси в Югоизточна Европа е дефицитът на електрическа енергия, особено в пиковите часови диапазони, на фона на увеличен капацитет за износ към Украйна. „Наблюдават се и други фактори, които допълнително влияят на възходящия тренд на цената, като опасенията за нова газова криза и повишението на цената на природния газ; повишеното потребление предвид по-студеното време спрямо 2023 година; различните форми на компенсации/помощи в региона, които изкривяват пазара чрез липса на търсене на дългосрочни продукти и нелимитирани оферти на краткосрочните пазари; гъвкавите мощности в региона при липса на воден ресурс са неконкурентни и активирането им води до нереално високи цени“, обясняват още в аргументите си за ценообразуването от държавния регулатор.