Феноменът „Побитите камъни“ край Варна е занемарен

Уникален природен феномен на над 50 милиона години е на път да бъде унищожен по варварски начин. Феноменът „Побитите камъни“ край Варна е успял да издържи милиони години и да устои на времето, но едва ли ще успее да преживее държавно-чиновническата немарливост, съчетана с някои традиционни черти на българската народопсихология, констатират медии.

Ако български или – не дай Боже, – западен турист се отправи към феномена, ще съжали, че изобщо е тръгнал натам. Пътят, който е над 40-годишен, не е виждал асфалт от много години. Буйната растителност, неокосявана с години, почти го е погълнала.

Местността около феномена е превърната в сметище, като желаещите да платят по 5 лв. за вход към природното чудо ще срещнат по пътя си множество стари гуми, стари тоалетни чинии, фотьойли, изхвърлени холни гарнитури и какви ли не боклуци от бита.

Местността около „Побитите камъни“ е превърната в нелегално стрелбище, на което младежи се упражняват да стрелят, без да се вълнуват от туристите. В западната част на природния феномен пък има огромен насип от инертни материали, въпреки че местността е първата, обявена за защитена от държавата още през 1938 г.

„Побитите камъни“ са били известни като сакрално място от дълбока древност, но за първи път са документирани през 1828 г., когато руският учен Виктор Тепляков по време на руско-турската война прави обход с малка военна част в околностите на Варна и Шумен. Така попада случайно на мястото с природния феномен. Описанието му на „Побитите камъни“ е публикувано като приложение към „Одески вестник“, но попада на страниците и на други европейски издания. Обявени са за природна забележителност през 23.08.2002 г.

От милиони години природата извайва каменните късове, за да ги превърне във впечатляващи скулптури, наподобяващи хора, животни, чудовища, митични същества. „Каменните стражи“, „Камилата“, „Трона“, „Каменната гора“ са имената само на част от тези природни пластики.