Бургас е сред челниците от българските градове на починалите от рак на белия дроб. Преди канцерогенните химични съединения от Нефтокомбинатът се считаха за причина, но днес много от замърсяващите там предприятия са закрити, а проблемът остава.. Хирургът д-р Веселин Джендов твърди, че високата концентрация на радон във въздуха вече убил трима лекари · Ниските етажи на детските градини, сутерените, гаражите, дискотеките, баровете са местата, където се настанява смъртоносният газ
Бургазлии наистина мрат като мухи от рак на белия дроб, но смъртта им е причинена от… радиация! Няколко от местните доктори също станали жертва на радиационното облъчване. Некролозите на починали лекари облепят вратите на местната болница.
Д-р Джендов твърди пред софийска медия, че след преместване на приемното отделение на МБАЛ-Бургас през 1996 година в приземния етаж на сградата, не след дълго – през 1999-2000 година, трима лекари от болницата умрели от рак на белия дроб. Те не били пушачи. А щом човек не е бил пушач или не е пушил през последните 10-15 години, причината за заболяването е в радиоактивния газ радон. Оттук лекарят прави извода, че в основата на смъртоносната болест, покосила бургаските лекари, стои радиацията. Но заедно с това в Бургас концентрацията на радиоактивния елемент радон е много, много над допустимите норми!
Счита се, че около 20 на сто от случаите на рак на белите дробове се предизвикват именно от него. Радонът е 7.5 пъти по-тежък от въздуха. Просмуква се от почвата и се утаява на ниските места. Радонът и продуктите на разпада му излъчват алфа частици и образуваният радиоактивния аерозол попада при вдишването в белите дробове. И ако няма адекватна вентилация в закритите помещения, особено в подземни, приземни и ниски етажи, става натрупване на радона и той попада в дихателната система. При децата рискът е още по-висок – така, както е и при другите видове облъчване. Затова ниските етажи на детските градини, сутерените, гаражите, дискотеките, баровете са местата, където смъртоносният газ се настанява и прониква в дробовете на посетителите…
А Бургас се намира в близост до природни находища на естествени радиоактивни минерали и според специалистите е съвсем естествено да има изтичане на радиоактивен газ.
„На юг от Бургас е и хвостохранилището на мина “Росен”, за което държавните органи все пак признаха, че има радиация. Недалеч от Бургас е и заливът Вромос край Черноморец, където се изхвърля радиоактивен баласт. Какво направиха там – сложиха само предупредителни табели и въпросът приключи. Спомена ли се някъде, че там има и завишена концентрация на радон? А трябва да се има предвид, че радоновият проблем не е проблем на медицината, а на екологията. Ние, лекарите, се занимаваме с „последствията“… пита лекарят!
Сред мерките, които трябва да се вземат срещу радоновата радиация, има и такива, които изобщо не струват пари. Нужно е да се проветряват помещенията и да им се слагат вентилационни системи – особено когато става дума за помещения в подземни, приземни и ниски етажи, дискотеки, гаражи и други работни помещения, индустриални и сервизни халета, училища и детски градини – обикновено те са в по-ниски сгради. В къщите не трябва да има цепнатини край водопроводни канализации, акумулиращите печки, шахтите… „Аз съм убеден, че у нас съществува „радонова” карта, и смятам, че тези данни трябва да станат публични! Трябва незабавно да се започне и масовото измерване в детските градини и училищата!”, настоява доктор Веселин Джендов