Цената на хляба удари 2 лева

До два лева достига цената на белия хляб в малките хранителни магазини в Бургас, установи репортерска проверка на БТА. Почти идентична е и цената на типовия хляб. Собственици на търговски обекти коментираха, че увеличението е било направено още в първите дни на новата година, когато доставчиците са предали поръчките с увеличeние в цената между 20 и 40 стотинки.

„Очаквахме да има увеличение, но не и до 40 стотинки. Като малък магазин няма как да се конкурираме с големите хипермаркети в тази ситуация. Хлябът при нас е по-скъп, защото зареждаме по-малки количества, а това влияе на цената, на която го купуваме“, казва Диляна Стайкова, собственик на хранителен магазин.

Както БТА съобщи, от началото на 2025 година ставката на ДДС за брашното и хляба беше върната на 20 на сто, след като няколко години беше нулева като мярка, приета заради пандемията от Ковид-19. Вчера бюджетната комисия на парламента отхвърли предложение за запазването на нулевата ставка.

Производители на хляб в Бургас коментираха, че повишаването в цената на хляба, но и на някои хлебни продукти, е продиктувано и от нарасналите разходи за ток и вода. Някои от тях прогнозираха, че с увеличението на минималната работна заплата до 1077 лева едва ли ще се стигне до по-високи разходи в това перо, тъй като заплащането в сектора е далеч над минималното възнаграждение за страната..

Милена Русева е собственик на малка пекарна в Бургас. Пред БТА тя посочи, че обмисля отпадане на някои от предлаганите стоки. „Вероятно ще предприемем такъв ход за някои от по-скъпите хлебни изделия, които предлагаме. Това са хлябове с различни добавки като сушени зеленчуци, плодове, семена. Прави ми впечатление, че напоследък тези продукти се търсят по-рядко, вероятно заради високата им цена. Хлябът с квас обаче се продава много добре, въпреки че е около 4 лева за 500 грама“, каза Русева. Тя добави, че леко повишение има и в цената на закуските. Причина за това са нарасналите разходи за ток и вода. „При всички колеги е така“, допълни Русева.