Четирима министри обясняваха безводието у нас

Министри от четири министерства са в парламента за изслушване във връзка с водната криза в страната. „По данни от НИМХ най-топлият юни от 1930 година досега    е юни месец 2024 година. Обемът на речния отток за страната общо за месец юни е със 72% по-нисък от юни 2023 година. Най-силно това е изразено в дунавския район за басейново управление, където оттокът е с 82% по-нисък от измерения такъв за 2023 година юли месец“, заяви министърът на околната среда Петър Димитров.

„За юли месец общият речният отток е с 50% по-нисък от оттокът юли 2023 година. Най-сериозно изразено намаление е в западнобеломорския район с 63%“, допълни той. Причината за драстичният спад на речния отток той обясни по следния начин: „Липсва пролетното пълноводие. Средномесечните водни количества на реките са под месечните норми. Основният фактор за намалелите водни ресурси са хидроклиматичните условия – продължително засушаване, високи температури, липса на валеж, липса на снежна покривка, мека зима и други.“

Според министъра се наблюдава липса на ефективност по управление на питейните води. Той отбеляза, че България отчита огромни загуби на питейна вода, но в последните близо 30 години липсват инвестиции във ВиК сектора.

Земеделският министър Георги Тахов заяви, че тази година е суха, а язовирите са с намалени обеми, но въпреки това не могат да бъдат определени за пресъхващи. Състоянието на най-големите язовири се наблюдават ежедневно, а към този момент те разполагат с 43,5% общ наличен обем на водите.

Регионалният министър Виолета Коритарова заяви, че проблемът с водоподаването е всеобхватен. „Ние трябва да предприемем адекватни мерки. През тази година полагаме усилия за справяне със ситуацията. Имаше стратегия за развитие на сектора, но тя беше до 2023 година. Към момента в министерството не заварих подготовка на следваща стратегия и процедиране на проект на следваща стратегия. Трябваше да се справяме сега и веднага с проблема със засушаването и засега нашите усилия бяха насочени към тези действия“, обясни Коритарова.

По думите й основният проблеми на ВиК сектора е остарялата инфраструктура. Тя е с обща дължина от над 75 хил. километра: „Остарялата инфраструктура е под земята и е много трудно тя се рехабилитира. “

Коритарова заяви, че трябва да се осигурят средства за изграждането на нови язовири в страната. „За последните 30 години са изградени само два язовира. Това е крайно недостатъчно, за да обезпечим питейно-битовото снабдяване на населените места“, категорична бе тя.

В момента в режим на водата са общо 403 населени места, 14 града и 389 села на територията на 25 области.

От Министерството на енергетиката обявиха, че по-голямата част от язовирите, които стопанисват от Националната електрическа компания, има необходимите количества за обезпечаване на нуждите на населението.