С влизането в Шенген може да се увеличи броят на работници от трети страни у нас, които да напускат България към други страни от Европейския съюз. Това прогнозира Георги Първанов, член на Управителния съвет на Българската конфедерация по заетостта. Бизнесът у нас настоява за внос на работници, а се оказва, че 40% от тях напускат страната, за да работят за повече пари в страни от Съюза, твърдят от бизнеса.
Георги Първанов коментира, че действително има случаи, но с нашето влизане в Шенген те могат да зачестят. „Нашите наблюдения не са толкова много. Към момента дадените разрешителните за всички видове заетост за хора от трети страни е надвишил броят от миналата година – 24 000. А досега, за 2024 г., сме на 27 000 и ще свършим годината със 35 до 40 000 разрешителни, което е огромен ръст за последните години. Ако 40% напускат страната, то вече ще е голям проблем. “
Той посочи, че в Бюрата по труда има почти постоянна бройка от 150 до 165 000 и голяма част от тях са трайно безработни и с ниска квалификация. „Това, което предлагат Бюрата не отговаря на нуждите на бизнеса. В момента се вкарват работници от трети страни като складови работници, общи работници, почистващ персонал. Лека-полека и в хотели и ресторанти, помощник-готвачи и така нататък влизат и техници. Вероятно ще внасяме инженерни кадри, защото има недостиг“, посочи Георги Първанов.
Той препоръча да се погледне „голямата картина“. „Трябва да видим ръстът на заплатата, в момента 2300 лв. средната заплата расте, за София е над 3000 лв., защото до до година-две и аутсорсингът няма да е рентабилен в България и трябва да привличаме работодатели, които търсят висококвалифицирани кадри.“
Първанов обясни, че при предишния режим Шенген е ограничавал работниците от трети страни и дори е било трудно да се преместят на друг обект при същия работодател. Сега могат лесно да напуснат България със самолет, а когато изцяло влезем в Шенген, ще могат и по сухопътен път.