Бургас ще отбележи 147 години от своето освобождение на 6 февруари с полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт, съобщават от пресцентъра на община Бургас. Празничната програма ще започне на пл. „Атанас Сиреков“ с ритуал по издигане на националния флаг на Република България и флаговете на Европейския съюз и община Бургас, след което представители на бургаското духовенство ще отслужат благодарствен молебен за благоденствието на свободен Бургас. После честванията ще се пренесат пред паметника на загиналите в Руско-турската освободителна война, където ще бъдат отдадени военни почести, а духовенството ще произнесе заупокойна молитва. Венци и цветя ще бъдат поднесени и на паметната плоча на генерал Александър Михайлович Лермонтов и пред паметника на руския лазарет в Морската градина.
По случай годишнината в сградата на историческа експозиция на Регионалния исторически музей ще бъде официално открита и гостуващата изложба „90 години в 90 снимки. Паметник на свободата. Път във времето“ на Национален парк-музей „Шипка–Бузлуджа“ с гост неговия директор д-р Чавдар Ангелов. По-късно концерт на площад „Атанас Сиреков“ ще изнесе и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинев“.
След столетия на чуждо потисничество Бургас е освободен на 6 февруари 1878 г., когато под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат воините от отряда на полковник Лермонтов.