Тази година се навършват 60 години от създаването на едно от знаковите предприятия за Бургас и за страната – „Океански риболов“, припомниха моряци, които години наред са си вадили хляба от него. На 24 април 1964 година на траулера „Феникс“ се качва български екипаж, който е съставен предимно от моряци от Параходство „Български морски флот“. Първият капитан е Димитър Велков, а главен механик е Милко Герчев, сочат архивите.
През 70-те – 80-те години на миналия век риболовният флот има 38 траулера, с над 6000 души екипаж. Корабите предимно ловуват в Атлантическия океан и в западните части на Индийския.
След 1989 година започва ликвидирането на океанския риболовен флот на България. Според някои е затрит умишлено, заради частни интереси. Докато други оборват това с факти, доказвайки, че не е бил рентабилен.
„Океански риболов – Бургас“ е компания, основана през 1964 г .Нейните океански траулери и хладилни кораби извършват риболовни рейсове в Атлантическия, Индийския и Тихия океан. Рибата е продавана в чуждестранни риболовни пристанища или доставяна в Бургас и преработвана в рибоконсервния комбинат на „Славянка”.
В частност, корабите на компанията ловят риба във водите на Южна Джорджия, Кергелен, Южните Оркнейски острови, Южните Шетландски острови и Антарктическия полуостров от 1970 г. до началото на 90-те години. Българските риболовци, наред с тези на Съветския съюз, Полша и Източна Германия са пионерите на съвременната антарктическа риболовна индустрия. Няколко десетки географски обекти в Антарктика са наименувани във връзка с компанията.