Недокомплектът на Българската армия е тревожен

Парламентарната комисия по отбрана подкрепи Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България през 2023 г. на днешното си (10 април 2024 г.) заседание. Седем депутати гласуваха „за”, двама – „против”, и двама – „въздържал се”.

Въоръжените сили в сегашното им състояние могат да гарантират суверенитета и териториалната цялост благодарение на колективната отбрана, в рамките на която е нашата страна. Съюзните способности попълват това, което на нас не ни достига, а то е доста чувствително, каза пред депутатите служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Според него най-големият проблем на Въоръжените сили става окомплектоването не само на мирновременните, но и на военновременните формирования.

Няколко са държавите в света, които могат да гарантират сами своя суверенитет и териториална сигурност, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Докато я има Българската армия, тя ще прави всичко възможно да гарантира суверенитета и териториалната цялост на България, каза той. Дали ще го правим с ограничения, дали ще го правим със затруднения, зависи от моментното състояние, от ресурсното осигуряване на Българската армия, посочи адмиралът.

В доклада се посочва, че недокомплектът от военнослужещи е над 20%, налага се вземането на спешни законодателни мерки за резерва, чрез които да се създадат условия за подготовка на запаса в мирно време, а нивото на разходи за отбрана от 2% от брутния вътрешен продукт е недостатъчно.

В документа се посочва и нуждата да бъде иницииран обществен дебат относно възможностите за въвеждане на форми на задължителна военна подготовка на гражданите.