Спасителна акция в момента не е възможна, разкри жената до алпиниста
Боян Петров е в неизвестност от дни, някъде по склона на връх Шиша Пангма. Това написа във „Фейсбук” жената до алпиниста Радослава Ненова.
„Със сигурност е направил опит да се качи на върха, защото палатката му е била на лагер 3. Времето рязко се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него”, допълва тя, цитирана от бТВ.
По думите ѝ спасителна акция в момента не е възможна.
„Най-рано утре ще тръгнат да го търсят. Държа постоянна връзка с тях по сателитния телефон. В планината хората стават повече от семейство и знам, че ще направят всичко по силите си тази история да завърши добре”, посочва още Радослава.
Петров е в Хималаите, където се опитва да изкачи връх Шиша Пангма с височина 8013 м. Заедно с него е трябвало да бъдат и двама италианци, но Петров предпочел сам да направи опит да изкачи върха, съобщиха италиански издания.
Алпинистът е забелязан на 3 май да се движи по стената на върха, но оттогава няма връзка с него. Два дни по-късно украински алпинисти и трима пастири пристигнали в третия базов лагер на път за върха, където открили палатката на Боян Петров отворена със спален чувал, покрит със сняг.
Партньорът му в експедицията Клайн Дейвид уточни, че ситуацията е тревожна, но не трябва да се правят прибързани заключения. „Има и други случаи, в които алпинисти са се връщали в базовия лагер с голямо закъснение, защото са минали по различен маршрут. Не трябва да изключваме тази възможност”, посочи Клайн Дейвид пред италианската телевизия „Монтаня”.
В посолството на България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че българският алпинист Боян Петров е в неизвестност от 3 май 2018 г., съобщиха от българското Външно министерство.
Боян е участвал в експедиция в Хималаите заедно с още 10 души – един унгарец, петима италианци и четирима водачи от непалски произход.
Според получената информация неговата липса е била забелязана от участниците в експедицията в района на Шиша пангма на около 7500 м надморска височина. Веднага след това са изпратени трима души, за да го издирват. На 6 май сутринта, на 7350 м надморска височина са били открити палатката и спалният чувал без самия алпинист. Поради внезапно влошаване на метеорологичните условия в района тримата търсачи временно са прекратили издирването.
Тибетската алпинистка асоциация е била информирана за случилото се на 6 май в 12.20 ч местно време от лицето за връзка от района на Шиша Пангма. Експедицията е имала разрешение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 г., изкачване на връх Шиша Пангма и напускане през Дзилун на 9 юни 2018 г.
Служители на асоциацията поддържат връзка с ръководителя на експедицията, който ги е уведомил, че издирването на българския алпинист продължава.
Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрекъснат контакт с местните институции и следят отблизо случая, допълват от МВнР.