Министерство на здравеопазването и УНИЦЕФ България стартират информационна кампания за ползата от ваксините, съобщават от здравното ведомство. „На Международния ден на шегата Министерството на здравеопазването, с подкрепата на УНИЦЕФ България, съвсем не на шега, стартират информационна кампания за ползата от ваксините“, информират от ведомството. Поводът е Европейската седмица на имунизациите, която по традиция се провежда в последните седем дни на месец април, а целта на инициативата е да разкажем защо ваксините са важни, допълват от министерството.
През 2023 г. в България е регистриран обхват от 93% със задължителни имунизации в ранна детска възраст сочат данните на Министерството на здравеопазването. Подобно покритие се отчита за първи път след 2019 г. По традиция най-много деца са ваксинирани срещу вирусен хепатит тип Б и срещу туберкулоза през първите дни от живота им, съответно 97,2% (47 125 новородени) – 96,5% (46 727 новородени).
Представително проучване на министерството и УНИЦЕФ България за нагласите на родителите относно имунизационния календар на страната показва, че 93,7% от тях са съгласни, че всички ваксини са важни; 91,1% са убедени, че ваксините предотвратяват тежки заболявания при децата, а 88% вярват, че ваксините са безопасни.
Въпреки отчетената положителна тенденция за изминалата година с незавършена основна имунизация в страната са 1691 деца срещу туберкулоза; 4030 срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце и вирусен хепатит тип Б; 4 406 деца срещу пневмококи и 4712 срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола.
„Ваксинирай се и влез в отбора на супергероя“ е посланието, отправено чрез анимирания герой „Плюс мен“, носещ името на изцяло обновения специализиран сайт на Министерството – plusmen.bg. Специализираният сайт „Плюс мен“ бе пуснат през септември миналата година.
На сайта на министерството е посочено кога се извършват задължителни имунизации и реимунизации.