В периода 2007-2015 г. държавните структури са похарчили над 60 млрд. лева в близо 200 хиляди обществени поръчки. Средно на ден се правят по 60 обществени поръчки и се харчат по 20 млн. лв. публичен ресурс. Разходите за обществени поръчки надхвърлят 20% от общите държавни разходи. Вглеждането в данните разкрива, че голяма част от договорите отиват в ръцете на малко на брой фирми – 10% от изпълнителите печелят 71% от поръчките, чиято стойност е 85% от сумата на всички подписани договори за периода. А тази прекалена концентрация в някои случаи е трудно обяснима и навежда на съмнения за корупция и злоупотреба с власт, коментират от ИПИ.
Анализатори от Института за пазарна икономика са създали „оракул“ за обществените поръчки – модел за прогнозиране, който стъпва на наличните данни за проведените процедури от 2007 година насам. ИПИ е направил и портала Отворени обществени поръчки -http://www.oop.ime.bg, с търсачка, с чиято помощ всеки може да прави свои „разследвания“.
Създаденото не е новост, защото търсачката на Биволъ.бг – https://contracts.bivol.bg/ отдавна дава подобна информация и е ясен източникът на топлата вода …
Интересното е да се види кои са първенците в печелене и усвояване на обществените поръчки и да се преценят обвързаности и корупция или кой кого вижда в огледалото на държавното управление.
А там често картинката е тази …
През 2015 г. нещо като световен рекорд постави фирма „Водстрой 98“. Само за 12 месеца тя спечели 18 обществени поръчки за близо 57 млн лева. „Водстрой 98“ е смятана за собственост на депутата от ДПС Делян Пеевски макар и неофициално.
Той отричаше да има какъвто и да е бизнес, но само за месец името му се появи като собственик в „Балканска медийна компания“ и „Булгартабак“ през 2015 г. Очакваше се същото да стане и с „Водстрой 98“, където официално Пеевски да придобие част от акциите, но никой не убива кокошката, която снася златни яйца от обществените поръчки със съмнителен имидж …
Цветан Василев, мажоритарен собственик на КТБ, е категоричен, че открай време именно Пеевски е скритият собственик на „Водстрой 98“, за което имало доказателства. В някои медии фирмата е наричана „любимец на властта“. Броят на спечелените обществени поръчки подсилва това твърдение.
Пълен абсурд е фирма като „Водстрой 98“ да изпълни сама спечелените поръчки, защото няма нито ресурс нито капацитет да го направи. Тя наема подизпълнители, на които поставя почти неизпълними условия, а често бави плащанията към тях или дори не ги изпълнява. Това е известно на възложителите, но те си затварят очите, заради политическия натиск, коментират членове на Камарата на строителите. Според тях от няколко години „Водстрой 98“ е монополист в печеленето на поръчки, които други извършват.
След като КТБ бе срината, в източик на средства за „Водстрой 98“ се превърна Българската банка за развитие. Тя вече е персонална банка за Пеевски и бизнеса му. Принципал на ББР е министърът на фиансите Владислав Горанов.
Банката е основен кредитор на „Водстрой 98“. През август 2014 г., когато КТБ бе убивана публично, именно ББР спаси „Водстрой 98“ като покри задълженията на дружеството към КТБ. Данните в Търговския регистър обаче показват, че експозицията на ББР към Пеевски продължава да се увеличава. През октомври същата година ББР е отпуснала нов кредит на „Водстрой 98“ и вече общата експозиция надхвърля 50 млн. лв.
„Водстрой 98“ се свързваше в сектора с депутата Делян Пеевски и за 3-4 години натрупа обществени поръчки за над 800 млн. лв. През юни 2016 г. компанията беше продадена на „Хидрострой“ с мажоритарен собственик Велико Желев.
На 4 юли 2016 г. в Търговския регистър е вписан нов съвет на директорите на компанията „Водстрой 98“ – свързваният с депутата Делян Пеевски строителен гигант, който през 2015 г. оглави секторната класация на Капитал 100 с оборот от 292 млн. лв. Едноличният й собственик Иван Мирински продаде акциите си на друг силен местен играч – „Хидрострой“, чийто основател Велико Желев през 2005 г. за кратко беше шеф на пътната агенция, след което изгради строителна империя в Североизточна България. И двете компании са част от ограничен кръг държавни любимци, печелещи редовно най-големите строителни търгове. Картелирането на сектора достигна застрашителни размери и през февруари тази година – след „катарзис“, премиерът Бойко Борисов спря поръчки в строителството за над 1 млрд. лв. Те бяха с потенциални изпълнители „Водстрой 98“, „ПСТ Груп“ (също свързвана с Пеевски, но отскоро е изцяло в орбитата на „Първа инвестиционна банка“).
От публичните регистри става ясно, че през последния месецна 2016 г. „Водстрой 98“, „Хидрострой“ и „Джи Пи груп“ се бяха сдобили с договори за над 20 млн. лв. с възложители Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (основно), Министерство на труда и социалната политика и Община Разлог. Изборът е законосъобразен, твърдят възложителите и дават своите аргументи.
Една небеизвестна държавна структура предпочита през годините „Водстрой 98“, този път в тандем с новият й собственик „Хидрстрой“ АД, с два договора, сключени в един и същ ден през юни. Това е Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ), която от години раздава стотици милиони чрез рамкови споразумения на един и същ кръг. В случая става въпрос за обединение „ЕТС технолоджи“ с участници „Водстрой 98“, „Хидрострой“ АД, „Балкантел“ и „Бонети“, което от 2013 г. досега е получило от НКЖИ близо 63 млн. лв. Само от началото на 2016 година то има договори за 18.78 млн. лв., а последните два контракта от юни са за 6.66 млн. лв. ?!
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) възложи пореден договор на „Водстрой 98“ през септември 2016 г.. Последната поръчка бе за 28.5 млн. лв. с ДДС на обединение „ЕТС технолоджи“, съставено от строителните компании „Водстрой 98“, „Хидрострой“ АД, „Балкантел“ и „Бонети“, става ясно от регистъра на обществените поръчки. Той е за „електрификация на 83-а железопътна линия Симеоновград – Нова Загора“. С този договор сумата, предоставена от държавната компания на сдружението „ЕТС технолоджи“ от 2013 г. насам, надхвърля 100 млн. лв. Другите две избрани за подобни дейности обединения нямат почти нищо поръчано.
И не е само това, но БГ територията иска европредседателството за нещо като индулгенция за чисто минало и още по-светло настояще на онези събрали милиардите на държавицата в портфейлите си и осигурили своята рода и обръчи докато свят светува и докато народецът наш любим спи кораво и непробудно …
Боже, колко ДЕМОкратично !
колаж : Авантаж
Свободен автор – Философът