В доклад на „Freedom on theNet 2019″
https://www.freedomonthenet.org/report/freedom-on-the-net/2019/the-crisis-of-social-media е отбелязано, че свободата в световната мрежа се влошава за девета поредна година.
Възникнала е и нова заплаха за демокрацията, предизвикана от опитите на популистки лидери и тяхната армия от привърженици да оказват влияние върху вътрешната политика на своите държави.
Вътрешната намеса в изборите е влошило състоянието на онлайн пространството в 26 от 30 изследвани държави, в които през последната година са се провели избори.
Разпространяването на дезинформация е най-често прилаганата тактика. В отчаяните си опити да се задържат на власт, държавните институции в няколко страни блокираха сайтове или спряха достъпа на гражданите до интернет.
„Много правителства започнаха да оценяват, че пропагандата в социалните мрежи работи по-добре от цензурата”, смята Майк Абрамовиц – президент на Freedom House.
За да спечелят гласовете на избирателите, авторитарните лидери и популисти в цял свят използват както човешката природа, така и компютърните алгоритми, като игнорират напълно правилата, създадени за осигуряване на честни и справедливи избори.
В много демократични държави властта следи поведението на гражданите в интернет, за да долови възможни заплахи, а в някои случаи и за да задуши опозицията.
Freedom House идентифицира усъвършенствани програми за наблюдение в социалните мрежи в поне 40 от 65 от анализираните държави.
От 65 изследвани държави, в 47 са фиксирани случаи на арести заради коментари в мрежата по политически, обществени или религиозни въпроси.
„Freedom on the Net 2019” изследва свободата в интернет в 65 държави, които съставляват 86 % от потребителите на интернет в света.
В доклада са отчетени събития, случили се през периода юни 2018 – май 2019 г.
В поне 24 страни държавните органи и проправителствените активисти са използвали онлайн пропаганда и дезинформация по време на избори. Така те са ги превърнали в най-разпространената тактика за намеса в изборите чрез цифровото пространство. Най-често в сътрудничество с близки до управляващите медии …
В 40 от 65 държави органите на властта са внедрили съвременни програми за наблюдение на социалните мрежи.
Хората са подлагани на физическо насилие заради тяхната онлайн-активност в най-малко 31 страни.
Пълното блокиране се е превърнало в разпространен политически инструмент на властта. Социалните мрежи и комуникационните приложения са били блокирани в най-малко 20 държави, а в 17 е била преустановена работата на телекомуникационните мрежи. Често това се е случвало в навечерието на избори или по време на протести и безредици.
За отбелязване е, че данни за България липсват, но ние самите знаем върху себе си, че всички пошли практики на властта описани в този доклад се прилагат в социалните мрежи и в медиите. Спомнете си един щаб на 17-и етаж и блокировките във фейса и триене на постове и профили, спомнете си за „защитника“ от тиражирана медия крепящ тенис ракетата на Вожда и неговият кандидат за главен прокурор и изцепките им …
Засилило се е използването на ботове и фалшиви акаунти за манипулиране на общественото мнение в социалните мрежи. В 38 от 65 държави политическите лидери са наемали хора за тайно формиране на мнение онлайн и преследване на опоненти – още един рекордно висок показател.
Отбелязва се в доклада, че е необходима силна защита на демократичните свободи, за да се гарантира, че интернет не се превръща в троянски кон за тирания и потисничество.
Авантаж