Заменихме комунизма с диктатура на корумпирания държавен чиновник

Отбелязваме 30-годишнината от началото на Прехода, но какво се е променило от свалянето на Тодор Живков досега? Заменихме комунизма с диктатура на корумпирания чиновник

30-годишнината от началото на т.нар. демократинчи, демонични промени е основателна причина да се си кажем 30 години стигат, времето е наше! И да си го кажем обаче, какво ще се промени? Ужасният преход от зловещия комунизъм към крадливата мутродиктатура ще свърши ли?
На 10 ноември 1989 г. се сложи край на една епоха и постави началото на друга. На самата дата беше извършен преврат от партийната върхушка, припомня БГНЕС. Тодор Живков, който беше пречка за перестройката на Михаил Горбачов, беше отстранен.
Имаше намеса на Москва чрез нейните най-верни хора като Андрей Луканов. Последиците от този преврат са сравними с тези от 9 септември 1944 г. В резултат и на двата преврата беше сменена системата. Само че след 10 ноември тази смяна беше извършена бавно и постепенно, не толкова бързо и рязко, както след 9 септември.
На 10 ноември на пленум на Централния комитет на БКП беше освободен от поста генерален секретар на партията Тодор Живков, който управлява еднолично в продължение на 33 години. Започват политическите промени в страната и преходът на България към демокрация и пазарна икономика.
Промените в бившия комунистически блок започнаха с идването на власт в Съветския съюз на Михаил Горбачов, който започва процес на перестройка. Ден преди свалянето на Живков в Германия беше съборена Берлинската стена.
Някои от членовете на ЦК като Милко Балев и Димитър Стоянов не са информирани. Новината се разпростира и извън заседанието. На пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.
На 17 ноември, при първото заседание на Народното събрание след пленума, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет.
Парламентът премахва от Наказателния кодекс текстовете, криминализиращи критиката към правителството. БКП се отказва от еднопартийния модел на управление месец по-късно – на 11-13 декември Централният комитет взема решения за курс към парламентарна демокрация и предлага отмяна на член 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта.
Народното събрание гласува отмяната едва на 15 януари 1990 г. През месец юни 1990 година в България се провеждат и първите многопартийни парламентарни избори в България.
„Случилото се с шефа на митниците показва ясно с какво заменихме комунистическата диктатура. Цитирам съобщенията в медиите: „Изгоря служебното беемве 7-а серия на шефа на митниците, паркирано пред вилата му.“ Поне два въпроса възникват у мен на връх 10-ти ноември: 1.На какво основание на чиновниците от среден калибър се полагат супер скъпи и луксозни беемвета и мерцедеси? 2.Защо този чиновник от среден калибър ползва служебното си беемве 7-а серия за лични нужди в извънработно време?“, коментира във Фейсбук бившият депутат Емил Василев.
„Отговор на въпроса: Заменихме комунистическата диктатура с диктатура на корумпирания държавен чиновник. Ха честита ви годишнина, другарки и другари, дами и господа!“, добавя адвокатът.
„Най-смешно-тъжното е, че шефът на шефа на митниците чрез НАП прави обикновените бизнесмени на луди калинки, като с цел плащане на допълнителни налози ги карат да декларират колите на собствените си фирми кога се ползват за лични цели“, коментира Емил Василев.