Контракоментар с Михаил Крутихин за Дмитрий Фирташ и мошеническите схеми на Газпром

Асен Генов

Контракоментар с Михаил Крутихин за Дмитрий Фирташ и мошеническите схеми на Газпром.

Контракоментар с Михаил Крутихин за Дмитрий Фирташ и мошеническите схеми на Газпром.Подкрепа за Контракоментар тук: http://patreon.com/asengenov

Публикувахте от Асен Генов в Сряда, 26 юни 2019 г.

Не мога да не направя паралел със ситуацията в България. България е подписала договор с Газпром, по силата на който за 10 години транзитът на газ през Украйна към България е гарантиран.

По силата на този договор руската страна дължи 1.1 милиарда долара. Тоест, 110 милиона годишно. Арбитражът ще е в Москва, което е много странно…

В смисъла на това, което разказвате за тези мошеничества, българските политици, в т.ч. и председателя на парламента, отново започнаха да говорят за Турски поток като алтернатива, която изцяло съответства на европейските правила и т.н.

Въпросът ми е такъв: какъв е смисълът, освен политическия, отново да се говори за Турски поток?

Газпром доставяше газ в България?

Продаваше газ не директно на Булгаргаз, а го продаваше на две свои дъщери — Овъргаз и Газпром Германия.

И тези фирми, по договорка с Булгаргаз, според мен, не един път, а два пъти си препродаваха този газ и в крайна сметка, цената му за потребителите в България беше три пъти по-висока от цената, която дъщерите плащаха на Газпром…

Сега България купува газ от същите компании — Овъргаз, Газпром Германия, Газпром Швайц, швейцарска дъщеря на Газпром.

Не ви ли се струва, че се използва същата схема като при Росукренерго?

Част от този газ всъщност е от Казахстан. В Казахстан работи съвместно предприятие Казросгас, което предоставя газ за Оренбургския газопреработващ завод от Казахстан. Част от него се използва в Русия, а част се експортира. Но тъй като това е съвместно предприятие с Казахстан, експортьорите не плащат 30% мито. И руските дъщери на Газпром, Овергаз, Газпром Германия, купуват газа на много ниски цени.

А в България, както знаете, го продават на съвсем други цени. Абсолютно същата история. Същата, като с Росукренерго за Украйна.