Очертава се липса на административен капацитет

Юристи от миграционни центрове и работодатели обмислят колективен иск срещу държавата заради пропуснати ползи. Те отправят упреци за забавени процедури по издаването на визи за сезонните работници от трети страни, които туристическият бранш очаква. Приетите съвсем наскоро от парламента промени в Закона за чужденците в България няма да спасят сезона, а кризата с персонала може да доведе до затварянето на хотели и ресторанти в разгара на лятото, смятат работодатели.

Експресното приемане на законовите промени стана след бързата реакция на служебния министър на туризма Евтим Милошев. Те се отнасят до процедурите по предоставянето на възможност за дългосрочна и краткосрочна сезонна заетост, както и възможността за удължаването на срока, в който пребивават чужденци, извършващи сезонна работа.

Има обаче много големи забавяния в процеса на издаване на визи. Вследствие на влизането на Шенген са налице маса административни промени. Факт е, че има натрупване на много голям брой документи, които не могат да бъдат обработени от самите консулските ни служби.

По данни от медии работодатели по Южното Черноморие са подали документи за издаването на визи на близо 6 хиляди души от Узбекистан. До момента обаче няма нито една получена виза.

Според служебния министър на туризма Евтим Милошев администрацията работи и е наясно с проблема. Той посъветва медиите да не представят апокалиптични прогнози за сезона, а да гледат по-позитивно. По думите му, медиите трябва да помагат на туризма, защото е много чувствителен спрямо бомбастични новини и дори прогнозата за времето влияе.

Така или иначе летният сезон в страната е на прага, а може да се окаже, че още месец няма да има кой да обслужва и обгрижва пристигащите у нас туристи.