Синдромът на неадекватност или слагачество …

колаж : Свободен човек

Властта не е пост или длъжност, а душевно състояние, а в България това е състояние за изследователи в бели престилки с медицински дипломи …

Английският лорд Дейвид Оуен е бил първо министър на здравеопазването, а после и министър на външните работи на Великобритания. Той е член на Камарата на лордовете. Като професионален лекар, Оуен неведнъж е забелязвал, че негови колеги и опоненти по света в голямата политика са много болни – както физически, така и психически, и това налага непоправим отпечатък върху тяхната дейност. За своите наблюдения Дейвид Оуен разказва в книгата „История на болестта. Недъзите на световните лидери от последното столетие” (In Sickness and in Power: Illness in Heads of Government during the Last 100 Years).

„… Започнах да размишлявам над това, как се вземат решения във властта? После, когато станах министър на външните работи, нееднократно се сблъсквах с неадекватно поведение на лидери на държави, което се отдаваше на болестното им състояние.“

Изследване показва, че властта дава на мозъка способността да отсява периферната информация. В повечето случаи това осигурява по-добра ефективност. Като страничен ефект се притъпява социалното усещане.

Трудно може да се спре властта да не повлияе на мозъка ни. По-лесно е, от време на време, най-малкото да спрем чувството за власт.

В интервю на Владимир Йончев от offnews.bg с Красимир Каракачанов има любопитно питане :

Какво си говорихте с Борисов веднага след подписването на договора? Той дава ли си сметка, че влиза в историята и този договор е сравним с признаването на Македония от президента Желев и с договора, който Иван Костов и Любчо Георгиевски подписаха?

Аз му го казах това. Че досега хората го свързваха с магистрали и метро. Сега освен с тях, ще го свързват с това, че е подписал договора с Македония.

Но в Скопие, точно преди църквата Свети Спас, малко преди да поднесем цветя на гроба на Гоце Делчев, дойдоха едни млади момчета, които са симпатизанти на българското ВМРО в Македония и му казаха в прав текст, без да сме се наговаряли: „Г-н Борисов, ще останете в историята, така както цар Борис остана като Обединител“. И това е така.“ –offnews.bg/interviu/karakachanov-kazah-na-borisov-che-vliza-v-istoriata-662085.htm

„Синдромът на високомерието“, както той и неговият съавтор, Джонатан Дейвидсън (Jonathan Davidson), го определят в статия от 2009 г. , публикувана в списание Brain, „е нарушение, свързано с притежанието на власт, особено с власт, свързана с преобладаващ успех, задържана с години и с минимално ограничение на лидера“. Неговите 14 клинични характеристики включват: показно презрение към другите, загуба на контакт с реалността, неспокойни или безразсъдни действия и прояви на некомпетентност -nauka.offnews.bg

Не е зле нашите политици да се преглеждат от време на време и да четат подобни изследвания като онези на лорд Дейвид Оуен …

А колкото до историята, нека й оставим време …

Свободен автор – Философът