Проф. Божидар Димитров почина на рождения ден на дъщеря си

Историкът си отиде от този свят на 72 години

Проф. Божидар Димитров почина на рождения ден на дъщеря си. Историкът си отиде от този свят на 72 години, съобщава Нова телевизия.

По информация на „24 часа” професорът е починал пред блока, в който живее. Изведнъж се е хванал за гърдите и е паднал, разказват близките му пред изданието. Те предполагат, че причината за смъртта е белодробна емболия.

Проф. Димитров е чакал дъщеря си Мария. Днес тя има рожден ден и се готвела да вземе родителите си и да отпразнуват заедно.

Професорът имаше проблеми със сърцето – влиза в болница няколко пъти. Той страдаше от сърдечна недостатъчност.

Съболезнования изказа и премиерът Бойко Борисов в социалните мрежи.

„Изказвам съболезнования на близките и семейството на Божидар Димитров. Почивай в мир, приятелю! Поклон“, написа премиерът Бойко Борисов във Facebook.

„Загубихме един голям учен, който посвети живота си на каузата на България, загубихме великолепен човек с голямо сърце и широка душа! Поклон пред паметта му!“, се казва в съболезнованието на председателя на Комисията по култура и медии в НС Вежди Рашидов.

Проф. Божидар Димитров е бивш дългогодишен директор на Националния исторически музей, историк, автор на десетки книги, посветени на българската история.

Божидар Димитров е роден на 3 декември 1945 г. в Созопол, в семейство на бежанци от Източна Тракия, сочи справка в автобиографията му. През 1959 г. завършва основното си образование в Созопол, а през 1964 г. – Механотехникума в Бургас. Работи няколко години на риболовни кораби. По-късно завършва история и археология в Софийския държавен университет, има докторат по история.

През декември 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей (НИМ). С поста си се разделя през 1998, но е възстановен през 2001 г. и остава начело на НИМ до пенсионирането си през 2017 г.

Проф. Димитров е бил член на БСП. Два пъти е бил в листите за народни представители на социалистите – в Кърджали и в Шумен през 1997 и 2001 година.

Като член на Висшия партиен съвет на БСП в края на 2005 година Божидар Димитров се обявява открито против решенията на ръководството на БСП. Той не подкрепя кандидатурата на Татяна Дончева за кмет на София и подкрепя независимия кандидат Бойко Борисов. Заради това е снет от поста водач на групата на общинските съветници на БСП в СОС.

Преди парламентарните избори през 2009-а напуска БСП и застава в подкрепа на ГЕРБ. На изборите е избран за народен представител, след като е издигнат от ГЕРБ за мажоритарен кандидат в Бургаски избирателен район.

В първия кабинет на Борисов е министър без портфейл, като отговаря за Агенцията за българите в чужбина, Държавния архив и Дирекцията по вероизповеданията.

През миналата година бе приет в болница със съмнения за инфаркт в деня, в който му предстоеше дебат с македонския журналист Миленко Неделковски. Двамата имаха задочен спор след като македонският журналист се снима как чупи с чук плочата на връх Каймакчалан, издигната в памет на загиналите там български воини през Първата световна война.

В края на миналата година Димитров заяви намерение да направи професорска партия. През март учреди движение „Кан Кубрат“, но след това получи отказ то да бъде регистрирано.

Поклон пред паметта му!