КПКОНПИ следи какво пишат служителите му във Фейсбук

Това става ясно от дело за дисциплинарно наказание на юрисконсулт на комисията, санкционирана от председателя Пламен Георгиев заради статус в социалната мрежа, в който подлага на съмнение ефективността на институцията, пише „Капитал“. Наказанието е било отменено окончателно от Върховния административен съд като незаконосъобразно.

„Инкриминираните“ статуси на служителката са по повод прессъобщение на Комисията за спечелено дело. Тя пише: „Всичко спечелено е по времето на Кушлев. А сега обираме чужди лаври и се хвалим по телевизиите“, „…виртуални искове или частично уважени на първа инстанция. Докато се отнеме имуществото, има още две инстанции, но се бием в гърдите колко сме велики по Брюксел. Що в годишния доклад не разкажат по телевизията колко изпълнителни листове и на каква стойност са изплатени и да се съпостави с реално отнетото имущество?“, „А на Чолов къщата, където я няма, защото е на банката?“.

Въпросните статуси са били видени от ръководителя на звено „Връзки с обществеността“ на Комисията, която изготвила докладна записка до началника си с приложени два скрийншота от Фейсбук коментарите.

След два дни Антикорупционната комисия възложила на инспектората да извърши проверка на служителката. Тя прераства в дисциплинарно производство, в което се констатира, че е извършила три нарушения. Комисията приема, че поведението й е несъвместимо със статута на държавния служител, а коментарите й говорят за неуважение и „уронват престижа като цяло“.

На служителката е наложено наказание забележка, което е отменено на две инстанции. Според съда заповедта не е мотивирана, а тезата на Комисията, че се изнася служебна информация и се уронва престижа на институцията не почива на доказателства.

ВАС приема, че коментарите изразяват лично мнение, базирано на факти, които са публично известни, и в тях няма каквото и да било незачитане на достойнство и права на ръководителите на институцията или неспазване на субординацията.

„Неудовлетвореността от постигнатите резултати не може да бъде приравнена на уронване на престижа на институцията“, завършва решението, което е окончателно.

Ето с какво се занимават „борците“ с корупцията вместо с далаверите на един малоимотен министър …

Свободен автор – Философът